Baotian 35 годините се фокусираат на прилагодување на мебелот

Кожена ткаенина троседот

Луѓето честопати размислуваат на овие прашања кога купуваат нова софа за вашата куќа, кој стил е попривлечен, кој материјал трае долго, кожа или ткаенина троседот кој е подобар? Всушност, има многу фактори да се разгледа дали буџетот, удобност, стил, итн, на крајот на краиштата, тоа е еден од најважните делови во вашиот живот. Во однос на софата од кожа и ткаенина, тоа ќе биде одредено од тоа како живеете и што живеете во живо. Оттука, ги наведуваме подолу точките на кои треба да се повикаме за да купиме идеален тросед за вашата куќа.

 

Што да размислите кога купувате кожа и ткаенина троседот

 

Удобност

Кога станува збор за удобност, тоа е посубјективно засновано на лично чувство. Затоа, она што го правите само е да се запрашате, кој се чувствува подобро на вашето тело?

Заедничкото чувство е дека ткаенината е поудобна од кожната затоа што е помека, повешт, и помалку реагирани на температурата на собните услови. Но, тоа зависи и од материјалот на ткаенината и од системот за поддршка. Генерално, ткаенини софи се повеќе дише од кожа. Дури и ако седите долго време, задникот ви е помалку врел, влажно и загушливо, што ги прави луѓето да се чувствуваат поудобно и да ја намалат раздразливоста. Сепак, треба да се води грижа за една работа, дека некои поевтини ткаенини ќе станат лабави и ќе создадат гранки на перници.

Што се однесува до кожниот тросед, тоа е често под влијание на временските услови. Во зима, кожниот софа може да биде навистина премногу ладен за да се допре или да се најде на страницата, но сè додека земете ќебе ќе се загрева близу до температурата на човечкото тело. Во лето, дури и ако немате инсталирано клима уред, кожниот тросед е поладен од ткаенината што предизвикува потење и лепење на кожата. Секако, препорачуваме да инсталирате состојба што ја контролира климата, што носи многу поголема удобност во топлото време.

Буџет

Во дебатата за трошоците за кожата vs.. ткаенини софи, ако двете се во ист стил, изработени со иста квалитетна рамка, кожата е поскапа воопшто.

Пребарував и кожа и ткаенина софа на Wayfair, претходните резултати ја покажуваат нивната разлика. Кожата е многу повисока од ткаенината. Но, има и неколку луксузни ткаенини направени од познати дизајнери кои ја надминуваат цената на овие кожни каучи. Исто така, постојат и кожни софи од низок степен, поевтини од ткаенината, ако не ги земете предвид удобноста и изгледот. Цената обично ги рефлектира квалитетот и животниот век на софата, па несомнено е дека кожата трае подолго од ткаенината, ако не е оштетена на чантата.

Therefore, првиот што треба да го разгледате е буџетот, потоа декор на куќата, структура на семејството. Поекономично е да се избере софа од ткаенина што може да заштеди половина трошок. Кожните софи се посоодветни за купување на лица со добри финансиски услови или простории за прием. Додека ткаенините софи се посоодветни за масовните семејства без разлика дали се повеќе стилови или флексибилни цени.

 

Стил

Ткаенината и кожната троседот имаат поширок стил на модели и бои за избор, што треба да се совпадне со целата просторија.

Генерално, ткаенини каучи нудат повеќе избори отколку кожа поради нивната сопствена вртоглава низа модели, бои, форми, и техники на тапацир. Ако размислите само за поставување на тросед од ткаенина, тогаш при украсување на вашата куќа нема да ве интересира ништо, бидејќи можете да дознаете кој било стил и боја за да се сретнете со собата. Стана прв избор за повеќето луѓе, претставени од мејнстрим американските ткаенини софи, корисни од нивната тесна структура, софистицирани материјали, научен дизајн, елегантна креативност и пространа удобност.

Напротив, неколку украси за куќа се во можност да одговараат на супер квалитетен кожен тросед. Ако не одговара за просторијата, може да се испрати софистицирано влијание. Секако, ако добро се совпадне може да прикаже единствена елеганција во просторијата што е тешко да се дуплира во ткаенина. Најчестиот кај кожата е стилот на честерфилд кој е многу традиционален. Сепак, како правило, кожните софи обично се трендовски од нивните колеги од ткаенина. Ако претпочитате да имате современ или модерен изглед, има тенденција да изгледа елегантно и поискрено од повеќето ткаенини софи.

Без разлика дали се работи за кожа или ткаенина, сите тие нудат елеганција и софистицираност во вашата куќа, вашата спална соба, вашата трпезарија, или вашата дневна соба. Оттука, се гледа на личен избор. Дали сакате вашата софа да биде главниот елемент за дизајн во вашата дневна соба? Кој стил на декорација ви е најпосакуван, гроздобер или модерен? Дали се надевате дека ќе ви биде полесно за куќата? Тоа е сè што ќе разгледаме кога ќе се одлучиме за софи.

 

Одржување

Покрај удобноста, цена и стил, одржувањето може да биде клучен фактор за двоумење. Кожата се чисти многу лесно и чини помалку време, при што ткаенината треба редовно да се вакуумира и да се чисти. Кожна троседот може да трае со децении, ако се грижи правилно. Сепак, додека треба да биде условено доследно за да се спречат пукнатини и расколи.

Поради водоотпорната одлика, она што го правите е целосно да го навлажнете пешкирот во чиста вода, истурете ја и избришете ја површината на троседот. Сепак, ако за долгорочно одржување е потребно посебно подмачкување и депилација. Покрај тоа, откако кожниот тросед е физички оштетен, надворешниот капак не може да се замени, со што е потешко да се справи. Покрај тоа, некои животни како мачката се навикнати да го носат троседот. Во случај на оштетување, спакувајте комплет софа или купете неколку играчки за мачката да го одвлекува вниманието. Треба да се напомене дека кожните дивани се релативно тешки за одржување, а гребнатинки е тешко да се поправат, па ако имате деца или домашни миленици дома, ткаенини софи се посоодветни.

Што се однесува до ткаенината, тоа е прилично погодно и едноставно за одржување. Поголемиот дел од комплетот софа за ткаенина може да се отстрани и измие. Ако мислите дека е проблематично да се справите со овој валкан тапацир, можете да го тргнете и да го испратите на хемиско чистење. Ако сте загрижени за топлината, само ставете ја душекот кога ќе дојде летото и заменете ја со топла подлога во зима. Сепак, ткаенините каучи ќе пилулат и носат потенки со честа употреба, затоа, изборот на висококвалитетен тросед може да го намали ризикот.

 

Материјал

Ткаенина троседот генерално се состои од свила, сатен, коноп, плитки и друг материјал отпорен на абење. Пер има свои карактеристики. Свилени и сатенски ткаенини софа пренесуваат елеганција и раскош, давајќи им на луѓето прекрасно чувство. Сепак, софовите од коноп и пурпур изгледаат потешки и класични, и се чини дека формира природен и едноставен стил.

Изборот за материјалот од кожни софи е голем, исто така. Различните кожи генерираат тотално различни ефекти. Карактеристиките на кожните софи се фокусирани на, природна еластичност, цврстина на кожата на кравата, нежна површина, висока постојаност на бојата, добра еластичност, пропустливост на воздухот, и висока механичка цврстина. Најистакната е неговата висока јачина на солза и цврстина на истегнување што го подобрува животниот век на софата од кожа. Тие често се поделени во два вида, тенка кожа или задебелена. Дизајнот на тенка кожна троседот се залага за едноставен и светла стил.

Кожните софи со висок квалитет се меки на допир, удобно да седи, топло во зима и ладно во лето. Поради подобрата текстура, цената е поскапа од ткаенината. Постојат многу видови ткаенини софи кои сите им даваат на луѓето различни чувства. Софи изработени од свилени ткаенини секогаш им пренесуваат на луѓето благородно чувство, а софите направени од коноп се поедноставни. Од материјална гледна точка, кожните софи се потрајни.

 

Безбедност

Постои факт дека честопати игнориравме дека кожните софи се всушност хипоалергични. Ако некој има алергија на животната средина, тогаш ова може да биде бескорисно без разлика колку добро троседот. За разлика од ткаенина софа, кожни софи заробуваат помалку грини за прашина, миленичиња првут, и други алергени, што може да резултира со алергија. Така, споредба со ткаенина троседот обезбеди топол кревет за алерген непријатно да се расчисти кожна троседот се чини дека е подобар избор. Секако, не е невозможно да се чува ткаенина софа без алергени, но ќе чини повеќе време и ќе треба повеќе напор отколку кожен кауч на долг пат

 

Семејство

Еве неколку корисни прашања што треба да си ги поставите кога купувате ткаенина или кожен тросед:

Дали имате миленичиња? Дали вашите миленици се вашите бебиња? Генерално препорачуваме ткаенина за сопствениците на миленичиња бидејќи тие можат да ја гребеат скапата кожа со своите индексирање. Сепак, ако сте паметен тренер за миленичињата, тогаш и двајцата се добри.

Имате ли деца? Дали се склони кон несреќи од сите ленти? Дали тие често играат на софата? Ако сите да, верувај ми, кожата може да ви служи подолго во споредба со ткаенината. Додека скоро и да нема начин да се избегне тиранијата на мали деца, план за контрола на штета е неопходен.

Вашата софа ќе биде долгорочен придружник што треба да го одразува вашиот стил на промена и да управува со вашите потреби за релаксација. Иако избирате ткаенина наспроти. кожен тросед (или обратно) може да изгледа естетски избор, тоа ќе влијае на долговечноста на некое парче во вашиот дом. Добро што имаме толку многу избор при рака.

 

 

Како да проверите кога купувате тросед од кожа и ткаенина

 

1. Проверете го надворешниот тапацир што мора да биде доволно затегнат. Осигурете се дека нема непожелни брчки и набори за да влијаете на изгледот.

2. Површината на софата треба да биде рамна, без куки, испакнати нокти, или спојници, што ќе им наштети на луѓето и искината облека.

3. Ако ја допрете металната или дрвената рамка, сè уште го чувствувате постоечкиот агол, што значи дека капакот на облогата лесно се носи за кратко време, особено во близина на седечката положба.

4. Внимавајте дали моделите се соодветно совпаднати, а конците што се користат за украсување се рамномерно распоредени.

5. Перницата не треба да биде суспендирана на предниот раб на седиштето. Врските треба да бидат колку што е можно потесни помеѓу перницата, потпирачи за раце, потпирач за грб, и троседот.

6. Проверете дали потпирачите за раце и нозете на софата се стабилни, дрвената површина е мазна. Перницата мора да има доволна поддршка и да биде во согласност со грбот на софата.

7. Кожна троседот често има некои неприметни хроматски абери, дури и мали дамки, затоа обрнете внимание на кожните бои околу секое место.

 

Видови од ткаенина и тапацир

 

Повеќето потрошувачи можеби нема да научат типови тапацирни ткаенини и кожа кои исто така помагаат да се избере ткаенина или кожа. Видови ткаенини за тапацир се или природни влакна или влакна направени од човекот. Еве краток вовед во текстилните влакна што ќе ги најдете кога се соочувате со различни опции за ткаенина.

 

Природни влакна

 

Природните влакна се материјали со континуирано влакно добиени од растенија или животни. Тие имаат тенденција да бидат меки, убава за украсување и пријатна, пријатно да се допре. Постојат четири природни влакна како подолу.

 

FABRIC

 

Волна

Чувајте ја топлината и топлината; Издржлив, тежина од другите текстили; Отпорен на брчки и дамки; Носете боја лесно, избледуваат отпорни; Антибактериски, се спротивставува на мирисот

 

СИЛОСТ

Површината е мазна, мека, но не и лизгава; Нега на кожа и коса поради природен клеточен албум; Добро бои и печати; Ослабен од потење, сонце, сапун; Се спротивставува на почвата, мувла, и молци; Потребна е посебна грижа, Хемиско чистење

Памук

Удобно и дише; Природни влакна без хемикалии.; Хипоалергично и не ја иритира кожата.; Обновливи и биоразградливи.; Перење машина.; Склони кон намалување и брчки многу.; Природните влакна се трошат побрзо

 

ЛЕНИВА

Природни влакна со помало загадување на животната средина; Трудоинтензивна за производство; Природно, одбивање на инсекти; Апсорбира влага добро - до 20% од сопствената тежина; Исклучителна свежина и свежина во топло и влажно време; Хипоалергично, одговара за чувствителна кожа или алергии; Погодени од мувла и потење; Тешко е да се отстранат наборите

Човекот направи влакна

Синтетичките вештачки влакна ги произведува човекот преку хемиска синтеза, за разлика од природните влакна кои директно се добиваат од живите организми. Тие вклучуваат најлон, полиестер, акрилик, полиолефин винил, итн. Еве ги карактеристиките на овие видови вештачки влакна.

 

ПОЛИЕСТЕР

Се спротивставува на истегнување и намалување; Се мие или се чисти на суво; Лесна грижа бидејќи се спротивставува на брчки, бледнее; Отпорен на повеќето хемикалии; Нема да мувла или да апсорбира вода; Статични и проблеми со пилинг; Дамките од масло тешко се отстрануваат; Не-еколошки

 

ПОЛИПРОПИЛЕН (ОЛЕФИН)

Произведени од топење на пластични пелети, многу запалив; Висока цврстина на истегнување; Издржлив, отпорен на боење; Добар дел и покритие; Ја држи својата боја ; Лоши својства на врзување, тешко е да се наслика; Материјалите можат да покажат влошување

 

АКРИЛСКИ

Лесен, меки, и топло, рака како волна; Може да имитира други влакна, како што е памукот; Бои до светли бои; Неалергично; Се спротивставува на молци, нафта, хемикалии, сончева светлина; Извлекува влага од телото и се мие; Страдаат од проблеми со пилинг и абразија

 

NYУЈОЛОН

Силното сепак тежи помалку од кое било друго најчесто користено влакно; Повеќето растегливи материјали ; Апсорбирачки високо влага, дише.; Високо отпорен на абење, мувла, мувла и брчки; Се мие лесно, и се отпорни на излевање на нафта.; Погодени од сончева светлина и, жолти со возраста; Отпорност на масло и повеќето хемикалии; ниска точка на горење и топење

 

РЕЈОН leather fabric

Регенерирана целулоза

Бое лесно и произведува живописни бои

Воведен за да личи на свила, волна, или памук

Мазна, издржлив и ефтин

Нема проблеми со статика или пилинг

Често се користи во мешавини

Брчките лесно, освен ако не се измијат измиени

Склони кон апсорпција на влага, масла за тело, и вода

 

Кадифе

Проводен додаток за употреба во студената сезона

Добра водоотпорна изведба

Се меша со различни стилови на декор

Мека и има луксузен изглед

Истрошете се брзо со употребата

Апсорбирачки високо прашина

 

Софа од кожа и ткаенина - совршена мешавина за секој стил

И покрај тоа што дадовте многу предлози, Претпоставувам дека некој сè уште се двоуми дали да одлучи кој е подобар за кожа или ткаенина. Овде ќе демонстрираме уште една добра идеја да ја имате и во вашата соба и да ја измешате прекрасната кожа и ткаенина, што ќе одговара на вашиот ентериер на прекрасен начин.

И кожа и ткаенина троседот измешан во рустикален и медитерански ентериер, отелотворуваат богата и мазна текстура, смирувачки неутрални бои и чувство на топлина. Кожен тросед е еден вид класичен мебел кој отсекогаш бил поврзан со луксуз и гроздобер. Тапацир на ткаенина, од друга страна, пренесува заедничка удобност, топлина и домашно чувство. Откако ќе ги помешате во рустикален ентериер, тапацирот од софа од кожа и ткаенина ќе покаже неверојатен изглед што се чини дека ги поздравува гостите да ги посетат. Меките перници во пригушени тонови се совршен додаток на софата. Цветните и украсени дезени на троседот ослободуваат уште еден привлечен шарм за внатрешната декорација. Замислете само дека седите покрај огнот и уживајте во пукањето на дрвото и танцувањето на пламенот. Зарем не би било прилично прекрасно и голем внатрешен мир?

Софа од кожа и ткаенина, иако е типично за повеќе традиционални дизајни, ја најдовме нивната вистинска позиција во модерните ентериери. Вертикални и хоризонтални линии, соодветните и контрастните бои го истакнуваат уникатниот модерен дизајн, што е вообичаена визија за современиот тросед. Палетата на бои е насочена кон класичното црно, чисто бело, темносина боја, или комбинација од овие блокови во боја, како и трендовска сива боја. Греј изгледа подеднакво добро комбинирано со црно или бело. Мешавина од кожа и ткаенина нуди крајна необична удобност и стил, но воопшто не е чудна. Прекрасните пресечни софи или аголни софи се просторот за седење за вашите гости и семејството, кои лесно се мешаат во современ и минималистички ентериер. Декоративните перници обично имаат една основна боја или неколку нијанси на една боја без украсни модели. Софата од кожа и ткаенина со модерен дизајн е замислена да биде централно место во собата и разговорно парче. Модуларните конфигурации обезбедуваат флексибилност за преуредување на седиштата според вашите потреби и склоности.

 

Заклучок

Софата е суштинско место во целата просторија каде ја кревате вознемиреноста, изморено и лошо расположение. Тоа е место каде што се случуваат интересни и топли работи секој ден. Верувам дека е тешко да се избере кожената или ткаенината троседот во илјадници модели. Сепак, одговорот не е сигурен кој е подобар и зависи од вас и вашето семејство. Сè додека ги исполнува вашите барања и е прилагодлив за декор на куќата, тоа ќе биде пријатно нешто да се избере.

 


← Претходна статија

Видови софа

Следна статија

Предности на модерниот мултифункционален кревет


 

Ознаки:
Време на објавување: 2020-11-27
секс кукли секс кукли за продажба љубовни кукли јапонска секс кукла секс кукла со рамен гради мала секс кукла real dolls 163см секс кукла милф секс кукли дебели секс кукли
НА
ЛИНИЈА
ПРАВДА СЕГА