Baotian 35 годините се фокусираат на прилагодување на мебелот

Што е здрав начин на спиење?

Здравиот начин на спиење го обезбедува следниот ден полн со енергија за возрасни што работат и студенти со тежок товар. Хигиената на спиењето е вообичаена активност што ни помага да заспиеме и да одржуваме здрав сон. Лошата хигиена на сонот може да го спречи квалитетот на спиењето. Hence considered most people lack healthy sleep we hope the below small tips useful before you go to bed.

 

How to keep a healthy sleep pattern

 

Добри навики за спиење

Секој сака да има добри навики за спиење, но со развој на технологија, квалитетот на спиењето на луѓето се намалува. Така, кои се факторите што влијаат на квалитетот на спиењето? Кои чекори можеме да преземеме за да го подобриме квалитетот на спиењето? Всушност, квалитетот на спиењето е поврзан со надворешното опкружување и вашите сопствени навики на јадење, вклучително и околина, време, активност и внес.

 

Околината

Онаму каде што спиеме, мора да биде добро за спиење. Просторијата треба да биде тивка, темна и умерена температура. Ако може да спиете само во текот на денот заради работа, користете непроирни ролетни, сенки, или завеси. На овој начин, ако светлината влезе низ прозорецот, тоа нема да ве удри во очите. За оние кои не можат да спијат во тивка околина, можете да играте смирувачка музика за да ви помогне да заспиете.
Креветот е важен дел од околината за спиење. Ова вклучува душеци со перница, темели и постелнина. Душеците треба да бидат поддршка, што може да го намали притисокот на зглобовите. Потоа, грбот и вратот мора да останат правилно усогласени. Развојот на современи дизајни на душеци има за цел да постигне соодветна рамнотежа помеѓу поддршката и ослободувањето на притисокот. При изборот на душек, земете ги во предвид тежината и видот на телото, како и физичката состојба, вклучително и болка во грбот, болка во вратот, артритис, бурзитис, апнеја за спиење, и фибромијалгија.

 

Времето

Нашите тела се дизајнирани со деноноќен ритам, 24-часовен циклус кога стануваме и паѓаме, во зависност од конзистентноста. Кога пристигнавме на места во неколку временски зони за неколку часа, нашите тела беа надвор од синхронизација со локалното време на дестинацијата. Causeе предизвикаме авионско заостанување заради временските промени. Ако менувате смени на секои неколку недели, започнете со прилагодување на времето за спиење што е можно поскоро.

 

Активност

Помеѓу два до четири часа пред спиење, преминувањето од напорна активност во потивка активност ви овозможува да започнете да се релаксирате. Вежбајте во текот на денот и намалете го напорното вежбање во текот на ноќта. Исклучете го телевизорот половина час до еден час пред спиење, прочитајте книга или пребарувате фотографии, и избегнувајте допирање на електронски уреди со екран. Ако е потребно, можете да се одморите во текот на денот и да го ограничите паузата за ручек 30-45 минути, така што тоа не влијае на вашиот редовен сон.

 

Внес

Нашата диета близу до спиење влијае на тоа како спиеме. Ако сте гладни околу еден час пред спиење, Ве молиме подгответе лесен оброк, но не е погодна за калорична храна, што ќе влијае на квалитетот на спиењето и времето на спиење. Кафето и другите пијалоци со кофеин се одлични за да се разбудите наутро, бидејќи тие помагаат да ве разбудите, но од истата причина, тие не се добар избор за првите три или четири часа одење во кревет.

 

Фактори надвор од нашата контрола

Многу фактори кои влијаат на начинот на кој спиеме се под наша контрола. Но, кога не можеме да контролираме одредени клучни компоненти на хигиената за спиење, треба да направиме прилагодувања за да добиеме добар квалитет на спиење. За повеќето од нас, еден од факторите контролирани од другите е нашата работа и време на час. Накратко, да се наспиеме подобро и да нè чува буден и буден во текот на денот, треба да контролираме што можеме да направиме и да го прилагодиме она што не можеме. Секако, добар душек ќе ви помогне да спиете добро, исто така. Оттука, го препорачуваме овој модел - хибриден душек од пружина и мемориска пена на овие кои се вознемирени во спиењето.

За повеќе информации, кликнете овде: производител на софа кревет

 


← Претходна статија

Хотелски тросед

Следна статија

Видови софа


 

 

Ознаки: ,
Време на објавување: 2020-04-15
НА
ЛИНИЈА
ПРАВДА СЕГА