Baotian 35 vitet përqendrohen në personalizimin e mobiljeve

Lëkurë vs divan prej pëlhure

Njerëzit shpesh mendojnë për këto pyetje kur blejnë një divan të ri për shtëpinë tuaj, cili stil është më tërheqës, çfarë materiali zgjat shumë, divan lëkure ose pëlhure cili më mirë? Në të vërtetë, ka shumë faktorë për të marrë parasysh nëse buxheti, rehati, stil, etj në fund të fundit është një nga pjesët më të rëndësishme të jetës tuaj. Sa i përket divanit prej lëkure vs pëlhure, do të përcaktohet nga mënyra se si jetoni dhe çfarë do të jetoni drejtpërdrejt. Prandaj, ne rendisim pikat e mëposhtme për tu referuar për të blerë divanin ideal për shtëpinë tuaj.

 

Çfarë duhet të merrni parasysh kur blini divan lëkure dhe pëlhure

 

Rehati

Kur bëhet fjalë për rehati, ajo është më subjektive bazuar në ndjenjën personale. Prandaj ajo që bëni vetëm është të pyesni veten, cili ndihet më mirë në trupin tuaj?

Ndjenja e zakonshme është se pëlhura është më e rehatshme se lëkura sepse është më e butë, më i lakueshëm, dhe më pak i përgjigjet temperaturës ndaj kushteve të dhomës. Por kjo varet nga materiali i pëlhurës dhe sistemi i mbështetjes gjithashtu. Në përgjithësi, divanet prej pëlhure janë më të frymëmarrjes sesa divanet prej lëkure. Edhe nëse rrini gjatë, vithet tuaja jane me pak te nxehta, i lagësht dhe i mbytur, gjë që i bën njerëzit të ndihen më rehat dhe zvogëlojnë nervozizmin. However, një gjë duhet të kujdeset, që disa pëlhura më të lira do të lirohen dhe do të krijojnë tufa mbi jastëkë.

Sa për divanin prej lëkure, shpesh ndikohet nga moti. Në dimër, divani prej lëkure mund të jetë me të vërtetë shumë i ftohtë për tu prekur ose vendosur në faqe, por për sa kohë që ju merrni një batanije mbi të, ajo do të ngrohet deri afër temperaturës së trupit të njeriut. Në verë, edhe nëse nuk keni instaluar kondicioner, divani prej lëkure është më i freskët se pëlhura, gjë që ju bën të djersiteni dhe të ngjiteni në lëkurë. Sigurisht, ne rekomandojmë instalimin e një gjendje për të kontrolluar klimën, gjë që sjell shumë më shumë rehati në mot të nxehtë.

Buxheti

Në debatin e kostos për lëkurën vs.. divane prej pëlhure, nëse të dy janë në të njëjtin stil, të bëra me të njëjtën kornizë cilësore, lëkura është më e shtrenjtë në përgjithësi.

Kërkova divan lëkure dhe pëlhure në Wayfair, rezultatet paraprake tregojnë ndryshimin e tyre. Lëkura është shumë më e lartë se pëlhura. But, ka edhe disa pëlhura luksoze të bëra nga dizajnerë të njohur që tejkalojnë koston e këtyre divaneve prej lëkure. Ka edhe disa divane lëkure të gradës së ulët më të lira se pëlhura, nëse nuk merrni rehatinë dhe pamjen në konsideratë. Çmimi zakonisht pasqyron cilësinë dhe jetëgjatësinë e divanit, kështu që nuk ka dyshim që lëkura zgjat më shumë se pëlhura nëse nuk dëmtohet në çantë.

Prandaj, e para që duhet të merrni parasysh është buxheti, pastaj dekori i shtëpisë, struktura e familjes. Moreshtë më ekonomike të zgjidhni një divan prej pëlhure që mund të kursejë gjysmën e kostove. Divanët prej lëkure janë më të përshtatshëm për individë me kushte të mira financiare ose dhoma pritjeje për të blerë. Ndërsa divanët prej pëlhure janë më të përshtatshëm për familjet masive qoftë stile të shumëfishta apo çmime fleksibël.

 

Stili

Divan prej pëlhure dhe lëkure të dy kanë një stil më të gjerë modelesh dhe ngjyrash për tu zgjedhur, e cila duhet të përputhet me të gjithë dhomën.

Në përgjithësi, Kolltukët prej pëlhure ofrojnë më shumë zgjedhje sesa lëkura për shkak të modeleve të tyre marramendëse, ngjyrat, forma, dhe teknikat e tapicerive. Nëse mendoni vetëm të vendosni një divan prej pëlhure, atëherë kur dekoroni shtëpinë tuaj asgjë nuk duhet të kujdeset, sepse ju mund të gjeni çdo stil dhe ngjyrë për t'u takuar me dhomën. Hasshtë bërë zgjedhja e parë për shumicën e njerëzve, përfaqësuar nga sofat e zakonshëm prej pëlhure amerikane të dobishme nga struktura e tyre e ngushtë, materiale të sofistikuara, dizajn shkencor, krijimtari elegante dhe komoditet i gjerë.

Ne te kunderten, pak dekor shtëpiak është në gjendje të përputhet me një divan lëkure super të cilësisë së lartë. Nëse nuk është i përshtatshëm për dhomën, mund të dërgohet një ndikim i sofistikuar. Sigurisht nëse përputhet mirë mund të shfaqë një elegancë unike në një dhomë që është e vështirë të kopjohet në një pëlhurë. Më e zakonshme e lëkurës është stili chesterfield i cili është shumë tradicional. However, si rregull, divanet prej lëkure janë zakonisht më të modës sesa homologët e tyre të rrobave. Nëse preferoni të keni një pamje bashkëkohore ose moderne, ka tendencë të duket më e hijshme dhe më e lartë se shumica e divaneve prej pëlhure.

Qoftë një divan prej lëkure apo pëlhure, ata të gjithë ofrojnë elegancë dhe sofistikim në shtëpinë tuaj, dhoma juaj e gjumit, dhoma juaj e ngrenies, ose dhoma juaj e rri kot. Prandaj, duket deri te zgjedhja personale. A doni që divani juaj të jetë elementi kryesor i dizajnit në dhomën tuaj të ndenjes? Cili stil zbukurimi preferohet, të vjela ose moderne? A shpresoni të jeni më të lehtë për shtëpinë tuaj? Kjo është gjithçka që do të shqyrtojmë kur zgjedhim divanet.

 

Mirëmbajtja

Përveç komoditetit, kostoja dhe stili, mirëmbajtja mund të jetë një faktor kryesor për të hezituar. Lëkura pastrohet shumë lehtë dhe kushton më pak kohë, ndërsa pëlhura duhet të pastrohet rregullisht nga fshesa me korrent dhe të pastrohet. Një divan lëkure mund të zgjasë për dekada nëse kujdeset për të si duhet. However, ndërsa duhet të kushtëzohet në mënyrë të vazhdueshme për të parandaluar çarje dhe ndarje.

Për shkak të tiparit të papërshkueshëm nga uji, ajo që bëni është të lagni plotësisht peshqirin në ujë të pastër, shtrydhni atë dhe fshijeni sipërfaqen e divanit. However, nëse për mirëmbajtje afatgjatë kërkon vajosje dhe depilim të veçantë. In addition, pasi divani prej lëkure dëmtohet fizikisht, mbulesa e jashtme nuk mund të zëvendësohet, e cila është më e vështirë për tu trajtuar. Besides, disa kafshë si macja janë mësuar të thurin divanin. Në rast dëmtimi, paketoni një set divani ose blini disa lodra që macja të shpërqendrojë. Duhet të theksohet se divanet prej lëkure janë relativisht të vështira për tu mirëmbajtur dhe gërvishtjet janë të vështira për tu riparuar, kështu që nëse keni fëmijë ose kafshë shtëpiake në shtëpi, divanet prej pëlhure janë më të përshtatshëm.

Sa për pëlhurën, është mjaft i përshtatshëm dhe i thjeshtë për tu ruajtur. Shumica e kompleteve të divanit prej pëlhure mund të hiqen dhe lahen. Nëse mendoni se është e shqetësuar të merreni me këtë tapiceri të ndyrë, mund ta hiqni dhe ta dërgoni në një pastrues kimik. Nëse jeni të shqetësuar për nxehtësinë, thjesht vendosni dyshekun kur vjen vera dhe zëvendësojeni atë me një jastëk të ngrohtë në dimër. However, kolltukët prej pëlhure do të pilulojnë dhe veshin më hollë me përdorim të shpeshtë, prandaj zgjedhja e një divani me cilësi të lartë mund të zvogëlojë rrezikun.

 

Kalo te përmbajtja

Divan prej pëlhure në përgjithësi përbëhet nga mëndafshi, saten, kërp, pantallona kadifeje dhe material tjetër rezistent ndaj konsumit. Per ka veçoritë e veta. Divanet prej mëndafshi dhe pëlhure saten përcjellin elegancë dhe luks, duke u dhënë njerëzve një ndjenjë madhështore. However, divanet e kërpit dhe pantallona kadifeje duken më të rënda dhe klasike, dhe duket se formon një stil natyral dhe të thjeshtë.

Zgjedhja për materialin e divaneve prej lëkure është e madhe, too. Lëkurë e ndryshme gjenerojnë efekte krejtësisht të ndryshme. Karakteristikat e divaneve prej lëkure janë përqendruar në, elasticiteti natyral, fortësinë e lëkurës së lopës, sipërfaqe delikate, qëndrueshmëri e lartë e ngjyrave, elasticitet i mirë, përshkueshmëria e ajrit, dhe rezistencë të lartë mekanike. Më e spikatura është forca e saj e lartë e grisjes dhe forca e tërheqjes e cila përmirëson jetëgjatësinë e divanit prej lëkure. Ata shpesh ndahen në dy lloje, lëkurë e hollë ose e trashë. Dizajni i një divani të hollë lëkure qëndron për një stil të thjeshtë dhe të ndritshëm.

Divanët prej lëkure me cilësi të lartë preken butësisht, të rehatshme për t'u ulur, të ngrohtë në dimër dhe të freskët në verë. Për shkak të strukturës më të mirë, çmimi është më i shtrenjtë se pëlhura. Ka shumë lloje të divaneve prej pëlhure të cilat të gjithë u japin njerëzve ndjenja të ndryshme. Divanët e bërë nga pëlhura mëndafshi u përcjellin gjithmonë njerëzve një ndjenjë fisnike, dhe divanët e bërë nga kërp janë më të thjeshtë. Nga pikëpamja materiale, divanët prej lëkure janë më të qëndrueshëm.

 

Siguria

Ekziston një fakt që shpesh kemi injoruar që divanet prej lëkure janë në të vërtetë hipoalergjikë. Nëse dikush ka një alergji mjedisore, atëherë kjo mund të jetë e padobishme qoftë se sa mirë divani. Ndryshe nga divani prej pëlhure, divanet prej lëkure kapin më pak marimangat e pluhurit, kafshë shtëpiake, dhe alergjeneve te tjere, e cila mund të rezultojë në alergji. So, krahasoni me divanin prej pëlhure të siguruar një shtrat të ngrohtë për alergjenin, divani prej lëkure i paqartë për t'u pastruar, duket se është një zgjedhje më e mirë. Sigurisht, nuk është e pamundur të mbash një divan prej pëlhure pa alergjen, por do të kushtojë më shumë kohë dhe do të duhet më shumë përpjekje sesa një shtrat lëkure në një rrugë të gjatë

 

Familja

Këtu janë disa pyetje të dobishme për t'i bërë vetes kur blini një divan prej pëlhure ose lëkure:

A keni ndonjë kafshë shtëpiake? A janë kafshët shtëpiake tuaj foshnjat tuaja? Ne zakonisht rekomandojmë pëlhurë për pronarët e kafshëve shtëpiake pasi ata mund të gërvishtin lëkurën e shtrenjtë me zvarritjet e tyre. However, nëse jeni një trajner i zgjuar për kafshët shtëpiake, atëherë të dy janë të mirë.

A keni fëmijë? A janë të prirur për aksidente të të gjitha vija? A luajnë ata shpesh në divan? Nëse të gjithë po, më beso, lëkura mund t'ju shërbejë më gjatë krahasuar me pëlhurën. Ndërsa gati asnjë mënyrë për të shmangur tiraninë e fëmijëve të vegjël, është i nevojshëm një plan i kontrollit të dëmit.

Divani juaj do të jetë një shoqërues afatgjatë që duhet të pasqyrojë stilin tuaj të ndryshueshëm dhe të menaxhojë nevojat tuaja të relaksimit. Megjithëse zgjedh një pëlhurë vs. një divan lëkure (ose anasjelltas) mund të duket një zgjedhje estetike, kjo do të ndikojë në jetëgjatësinë e një pjese në shtëpinë tuaj. Gjë e mirë që kemi kaq shumë zgjedhje në dorë.

 

 

Si të kontrolloni kur blini divan lëkure dhe pëlhure

 

1. Kontrolloni tapicerinë e jashtme e cila duhet të jetë mjaft e ngushtë. Sigurohuni që të mos ketë rrudha dhe palosje të padëshirueshme për të ndikuar në pamjen e jashtme.

2. Sipërfaqja e rreshtimit të divanit duhet të jetë e sheshtë, pa grepa, thonjtë e spikatur, ose prodhime, gjë që do të dëmtojë njerëzit dhe do të shqyejë rrobat.

3. Nëse prekni kornizën metalike ose prej druri, ende ndieni këndin ekzistues që do të thotë se mbulesa e rreshtimit është e lehtë të visheni në një kohë të shkurtër, sidomos afër pozicionit të ulur.

4. Vëzhgoni nëse modelet përputhen siç duhet, dhe qepjet e përdorura për zbukurim janë të ndara në mënyrë të barabartë.

5. Jastëku nuk duhet të pezullohet në buzën e përparme të sediljes. Lidhjet duhet të jenë sa më të ngushta ndërmjet jastëkut, armrests, mbështetëse, dhe divanin.

6. Kontrolloni nëse krahët e krahëve dhe këmbët e divanit janë të qëndrueshme, sipërfaqja prej druri është e lëmuar. Jastëku duhet të ketë mbështetje të mjaftueshme dhe të jetë në përputhje me pjesën e pasme të divanit.

7. Divan lëkure shpesh ka disa devijime kromatike të paqarta, edhe njolla të vogla, kushtojini vëmendje ngjyrave të lëkurës përreth çdo vendi.

 

Llojet e pëlhurave dhe lëkurave të tapicerive

 

Shumica e konsumatorëve mund të mos mësojnë llojet e pëlhurave dhe lëkurave të tapicerive të cilat ndihmojnë gjithashtu në marrjen e pëlhurës ose lëkurës. Llojet e pëlhurave të tapicerive janë ose fibra natyrore ose fibra të bëra nga njeriu. Këtu është një prezantim i shkurtër i fibrave tekstile që do të gjeni kur përballeni me opsione të ndryshme pëlhure.

 

Fijet natyrale

 

Fijet natyrore janë materiale të vazhdueshme të filamenteve që rrjedhin nga bimët ose kafshët. Ata priren të jenë të butë, e bukur per tu dekoruar dhe e kendshme, të rehatshme për tu prekur. Ekzistojnë katër fibra natyrore si më poshtë.

 

FABRIC

 

LESH

Mbani nxehtësinë dhe ngroheni; Qëndrueshëm, pesha sesa tekstilet e tjera; Rezistent ndaj rrudhave dhe njollave; Vishni ngjyrën lehtë, rezistent ndaj zbehjes; Antibakterial, i reziston aromës

 

MJETESI

Sipërfaqja është e lëmuar, i butë por jo i rrëshqitshëm; Kujdesi për lëkurën dhe flokët për shkak të albuminës qelizore natyrale; Ngjyros dhe printon mirë; Dobësuar nga djersitja, dielli, sapun; Reziston në tokë, myk, dhe tenja; Ka nevojë për kujdes të veçantë, Pastrim kimik

Pambuku

Të rehatshme dhe të frymëmarrjes; Fijet natyrore pa kimikate.; Hipoalergjik dhe nuk irriton lëkurën.; Rinovueshme dhe biodegradable.; Larja e makinës.; Të prirur për tu zvogëluar dhe rrudhur shumë.; Fijet natyrale prishen më shpejt

 

LINJA

Fibra natyrale me ndotje më të ulët mjedisore; Punë intensive për prodhimin; Natyrisht, zmbrapsjen e insekteve; Thith lagështi mirë - deri në 20% të peshës së vet; Freski dhe freski e jashtëzakonshme në mot të nxehtë dhe të lagësht; Hipoalergjik, i përshtatshëm për lëkurë të ndjeshme ose alergji; Prekur nga myku dhe djersitja; E vështirë për të hequr rrudhat

Njeriu bëri fibra

Fibrat sintetike të bëra nga njeriu bëhen nga njerëzit përmes sintezës kimike, në krahasim me fijet natyrore që rrjedhin drejtpërdrejt nga organizmat e gjallë. Ato përfshijnë najloni, poliestër, akrilik, vinil poliolefin, etj. Këtu janë tiparet e këtyre llojeve të fibrave të bëra nga njeriu.

 

Poliestër

Reziston në shtrirje dhe tkurrje; Mund të lahet ose pastrohet nga tharja; Kujdes i lehtë pasi i reziston rrudhave, duke u venitur; Rezistent ndaj shumicës së kimikateve; Nuk do të myk ose thith ujë; Probleme statike dhe pilling; Njollat ​​e vajit hiqen vështirë; Jo-miqësore me mjedisin

 

POLYPROPYLENE (OLEFIN)

Prodhuar nga shkrirja e peletit plastik, shumë e ndezshme; Rezistencë e lartë në tërheqje; Qëndrueshëm, rezistent ndaj njollosjes; Pjesa më e mirë dhe mbulesa; Mban ngjyrën e saj ; Karakteristikat e dobëta të lidhjes, vështirë për t'u pikturuar; Materialet mund të tregojnë përkeqësim

 

Akrilik

Peshë e lehtë, i butë, dhe të ngrohtë, dorë si leshi; Mund të imitojë fijet e tjera, siç është pambuku; Ngjyra në ngjyra të ndritshme; Jo alergjike; Reziston ndaj tenve, vaj, kimikateve, rrezet e diellit; Tërheq lagështinë nga trupi dhe mund të lahet; Vuani nga problemet e grumbullimit dhe konsumimit

 

NYLON

I fortë, por peshon më pak se çdo fibër tjetër e përdorur zakonisht; Shumica e materialeve që shtrihen ; Thithës shumë i lagështisë, të frymëmarrjes.; Shumë rezistent ndaj konsumimit, myk, myk dhe rrudhosje; Larë lehtë, dhe janë rezistente ndaj derdhjeve të vajit.; Të prekur nga rrezet e diellit dhe, të verdhat me moshën; Rezistenca ndaj naftës dhe shumicës së kimikateve; pika e ulët e djegies dhe shkrirjes

 

RAYON leather fabric

Celuloza e rigjeneruar

Ngjyroset lehtë dhe prodhon ngjyra të gjalla

Futur për t'i ngjarë mëndafshit, leshi, ose pambuku

I qetë, të qëndrueshme dhe të lira

Nuk ka probleme statike ose pilling

Përdoret shpesh në përzierje

Rrudhat lehtë nëse nuk trajtohen esp lahen

Të prirur për të thithur lagështi, vajra trupi, dhe uji

 

Kadife

Aksesorë përcjellës për t’u përdorur në sezonin e ftohtë

Performancë e mirë e papërshkueshme nga uji

Përzihet me stile të ndryshme dekori

E butë dhe ka një pamje luksoze

Vishjuni shpejt me përdorimin

Shumë absorbues i pluhurit

 

Divan prej lëkure dhe pëlhure - përzierja perfekte për çdo stil

Përkundër dhënies së kaq shumë sugjerimeve, Unë mendoj se dikush ende ndjehet hezitues për të vendosur se cila është më mirë të shkosh për lëkurë ose pëlhurë. Këtu do të demonstrojmë një ide tjetër të mirë që të keni në dhomën tuaj dhe të përzieni divanin e bukur prej lëkure dhe pëlhure që do t'i përshtatet brendësisë tuaj në një mënyrë madhështore.

Divan prej lëkure dhe pëlhure të përzier në brendësi fshatar dhe mesdhetar, mishërojnë strukturën e pasur dhe të lëmuar, qetësues të ngjyrave neutrale dhe ndjenjës së ngrohtësisë. Një divan lëkure është një lloj mobiljeje klasike e cila gjithmonë ka qenë e lidhur me luksin dhe vjeljen. Tapiceri pëlhure, ne anen tjeter, përcjell një komoditet të përbashkët, ngrohtësi dhe ndjenjë shtëpiake. Pasi t’i përzieni në ambientet e brendshme fshatare, tapiceritë e divanit prej lëkure dhe pëlhure do të shfaqin një pamje tërheqëse që duket se i mirëpret vizitorët. Jastëkët e butë në tonet e mbyllura janë një shtesë e përsosur në divan. Modelet me lule dhe zbukurime të divanit lëshojnë një bukuri tjetër tërheqëse për dekorimin e brendshëm. Vetëm imagjinoni se jeni ulur pranë zjarrit dhe kënaquni me kërcitjen e drurit dhe vallëzimin e flakëve. A nuk do të ishte mjaft e mrekullueshme dhe një paqe e madhe e brendshme?

Divan lëkure dhe pëlhure, megjithëse ka qenë tipike për dizajne më tradicionale, ne kemi gjetur pozicionin e tyre të duhur në ambientet e brendshme moderne. Vijat vertikale dhe horizontale, ngjyrat e përputhura dhe të kundërta nxjerrin në pah modelin unik modern, i cili është një vizion i zakonshëm i divanit bashkëkohor. Paleta e ngjyrave është e përqendruar në të zezën klasike, e bardhë e pastër, blu e kaltër, ose një kombinim i këtyre blloqeve të ngjyrave, si dhe ngjyra e modës gri. Gri duket po aq mirë e kombinuar me të zezën ose të bardhën. Përzierja prej lëkure dhe pëlhure ofron rehatinë dhe stilin e pazakontë të pazakontë, por aspak të çuditshme. Divane të bukura sektoriale ose divane qoshe janë hapësira për ulëset për mysafirët dhe familjen tuaj, të cilat lehtë shkrihen në ambientet e brendshme bashkëkohore dhe minimaliste. Jastëkët dekorativë zakonisht paraqesin një ngjyrë bazë ose disa nuanca të një ngjyre pa modele dekorative. Divan prej lëkure dhe pëlhure me një dizajn modern ka për qëllim të jetë pjesa qendrore në dhomë dhe një pjesë biseduese. Konfigurimet modulare ofrojnë fleksibilitet për të rirregulluar ulëset sipas nevojës dhe preferencës suaj.

 

Përfundim

Një divan është një vend thelbësor në të gjithë dhomën ku heq ankthin, humor i lodhur dhe i keq. Ashtë një vend që ndodh çdo ditë me gjëra interesante dhe të ngrohta. Unë besoj se është e vështirë të zgjedhësh divanin prej lëkure ose pëlhure në mijëra modele. However, përgjigja nuk është e sigurt se cila është më e mirë dhe varet nga ju dhe familja juaj. Për sa kohë që plotëson kërkesat tuaja dhe adaptive për dekorin e shtëpisë, kjo do të jetë një gjë e këndshme për tu zgjedhur.

 


Article Artikulli i mëparshëm

Llojet e divaneve

Artikulli tjetër

Avantazhet e Shtratit Multifunksional Modern


 

Tags:
dhe gjithashtu kërkimi i qirasë në një qytet krejtësisht të panjohur për mendimin tim: 2020-11-27
kukulla seksi shiten kukulla seksi kukulla dashurie kukull seksi japonez kukull seksi me gjoks të sheshtë kukull e vogel seksi real dolls 163cm kukull seksi kukulla seksi milf kukulla seksi të majme
ON
LINJË
Enquiry TANI